spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Gorniški učni center Zelenica

Vabimo Vas, da nas obiščete oz. se odločite za izpeljavo izobraževalnih programov na Zelenici.

Več na internetni strani http://www.zelenica.info/

brosura_guc_1

si-at-investing
svlr_sloop_si_at

POTEK IZGRADNJE NOVE PLANINSKE KOČE NA ZELENICI

Decembra,1999 tik pred Novim letom, je koča zaradi vžiga saj pogorela.
 

Leto 2000  Odstranjevanje ruševin, sanacija pogorišča, ureditev dostopa - cesta skozi Završnico.

Leto 2001   Pridobivanje različne dokumentacije in tudi gradbenega dovoljenja.

Leto 2002, 2003  Urejanje in usposobitev zidanega dela koče za zavetišče. Izdelava sanitarij. Zavetišče je bilo v uporabi vse do leta 2011.

V letih 2004 in 2005, se je z razpisi iskal izvajalec del in bil tudi izbran.

Leto 2007 je prineslo aktivnosti s pridobivanjem sredstev in kreditov, brez katerih nebi mogli niti začeti glavne gradnje. 2.julija smo imeli več ton lesenega gradbenega materiala na Ljubelju, obljubljenega vojaškega helikopterja za prevoz pa žal ni bilo.
Brez ceste, ki je bila pred leti zgrajena in pogumnih traktoristov iz Loma, bi material obležal na Ljubelju. Tako pa so delavci lahko začeli s polaganjem lesene konstrukcije že čez nekaj dni in delo tudi v roku zaključili.
V tem letu se je aktivno vključila s finančno pomočjo tudi Občina Tržič. Skupaj z Občino Žirovnica, smo sklenili dogovor o stavbni pravici za 99 let.

Leto 2008  Tekli so pogovori za okna in vrata, vendar smo v jeseni leseno konstrukcijo le zaščitili, zaprli.

Leto 2009   Okna in polkna so bila vgrajena.

Leto 2010  Obdelava notranjosti z izdelavo peči. Odločitev, da bo v okviru Planinskega doma, deloval tudi GUC, ki bi predstavljal pomembno dodano vrednost.

Leto 2011   Rešitev iz velike finančne stiske je naredila Občina Tržič, ko so svetniki potrdili dodatna finančna sredstva, da so se dela lahko zaključevala. Vgrajena je bila čistilna naprava. Tehnični pregled je bil v decembru.

Leto 2012 
Zahteve pri gradnji Planiskega doma so bile včasih komaj razumljive, vendar jih je bilo treba upoštevati. Zato je bila vgrajena čistilna naprava, vgrajen optični kabel, požarno javljanje, dezinfektor vode... 13. aprila smo dobili uporabno dovoljenje...   
Občina Tržič je z vloženimi sredstvi postala solastnik Planinskega doma na Zelenici in GUCa.
Brez pravih planinskih zanesenjakov, ki so ves čas verjeli v projekt, si težko predstavljamo realizacijo, ki je svoj čas mejila na norost. Ves čas gradnje je bil vodja gradbenega odbora za Zelenico Joža Štucin, člani pa so se menjali iz leta v leto.
Predvsem težek zalogaj je bilo zbiranje denarja. Uspešni smo bili na različnih razpisih. Najpomembnejša so sredstva Fundacije za šport in Ministrstva za gospodarstvo, evropska sredstva za projekt Karavanke prihodnosti.  Nekaj sredstev je prispevala tudi PZS in različni donatorji - tako posamezniki kot tudi podjetja. Organizirali smo dobrodelne akcije po naših kočah, naredili razstavo Naši umetniki za Zelenico z avkcijo slik,ki so jih prispevali. Za slednjo je dalo idejo in pomagalo pri realizaciji Društvo gluhih in naglušnih iz Kranja.  Mnogo ur prostovoljnega dela, prevoženih kilometrov, včasih tudi neprespanih noči, ko skoraj ni bilo videti izhoda, je zdaj le še spomin in zadoščenje ob množici zadovoljnih planincev v najširšem pomenu besede.


LOKACIJA:
Koča na Zelenici 1536 m, Karavanke, Slovenija
Izhodišče: Ljubelj, urejeno parkirišče, državna cesta Tržič-Ljubelj je prevozna oz. urejena tudi pozimi
Dostop do Zelenice: iz Ljubelja po markirani planinski poti (1 ura)
Možnost prevoza oseb in opreme z Ljubelja do Zelenice z žičnico (terenskim vozilom oskrbnika-vzdrževalca)

OKOLICA:
Ostenje Begunjščice, Stol, Orlice, Vrtača, Palec, Zelenjak, krnica Suho ruševje, greben Ljubeljšice in Na možeh.
Širša okolica obsega področje planine Korošice in Ljubeljske babe, zahodne stene Velikega Vrha in grebena Košute.

V zimskem obdobju je področje Zelenice zelo priljubljeno območje za turne smučarje, veliko pa je še možnosti za alpinistične ture in spuste, zimsko planinarjenje, sankanje,... Smučišče RTC Zelenica od leta 2012 ne obratuje več.

INFRASTRUKTURA:
Planinska koča na Zelenici, dograjena do konca leta 2010.
Kuhinja, jedilnica, wc in kopalnica,
50 ležišč v sobah,
Multimedijsko opremljena predavalnica za 20 - 30 oseb, brezplačni wifi internet.
Možnost izposoje gorniške opreme (čelade, plezalni pasovi, lavinske žolne, cepini, dereze,..)

GUC ZELENICA – EKIPA:
Gorski vodniki IFMGA, planinski vodniki PZS, v sodelovanju z gorskimi reševalci, varuhi  gorske narave, botaniki,…

PONUDBA: 

Strokovna predavanja iz različnih gorniških tematik, 
Spremstva na planinskih izletih,
Vodenje na gorniških turah in turnih smukih, 
Tečaji gorništva,  turnega smučanja in posebnih tematik  za vse nivoje,
Preventivne gorniške akcije in tečaji,
Logistična in strokovna podpora  rednim republiškim, klubskim  in šolskim aktivnostim na področju gorniškega izobraževanja

KONTAKT - INFORMACIJE - REZERVACIJE:
mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.  gsm +386 40 627 808

zelenica_jun2010

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB